دانلود پکیج ویژه به همراه 65 درصد تخفیف + یک ساعت کلاس رفع اشکال رایگان

من را در اینستاگرام و یوتیوب دنبال کنید.

میکس چیست؟

همانطور که مطلع هستید:

صدامیزی یا آمیختن صدا یا میکس صدا در ضبط و نشر آواها به فرآیندی گفته می‌شود که چندین صدای ضبط‌ شده؛ در یک یا چند کانال صوتی (به طور رایج دو کانال استریو می‌باشد) ادغام می‌شود.

 

در طول فرآیند میکس، بلندی و حجم صدا، محتوای فرکانس، دینامیک صوتی، و موقعیت پانورامای صدا دستکاری شده و ارتقا می‌یابد. این فرآیند، معاینه‌ای کاربردی، زیبایی شناسانه و خلاقانه محسوب ‌می‌شود و هدف آن تهیه‌ی نسخه‌ای از اثر موسیقایی است که برای شنونده دارای جذابیت باشد.

 

فنون مربوط به میکس صدا در صنعت ضبط و نشر موسیقی، سینما، تلویوزیون و اجرای زنده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فرآیند به طور کلی توسط یک مهندس صدا عملیاتی می‌شود و ابزار کاری آن، یک میکسر و یا نرم‌افزارهای میزبان دیجیتال است.‌

 

پروسه میکس از چه زمانی شروع میشود؟

 

به نظر شخصی بنده، میکس از زمان شکل گیری ملودی توسط آهنگساز آغاز میشود. زیرا آهنگساز هنگام ساخت قطعه موسیقیایی به سازبندی، نحوه حرکت ملودی و بلندی و آرامی صدا فکر میکند. سپس بعد از ضبط لاین ها، پروژه به دست مهندس صدا سپرده میشود تا ادامه پروسه میکس انجام دهد.

 

”همواره به یاد داشته باشید که مالک اثر باید در تمامی مراحل با شما موافق و هم مسیر باشد، چرا که در طول پروسه میکس بارها و بارها اختلاف نظر میان شما و او پیش خواهد آمد. البته که شما باتوجه به دانش خود از مبحث میکس باید برای تئوری ها و نظرات خود دلیل بیاورید و مسیر درست را به صاحب اثر گوش زد کنید، حال وی میپذیرد و یا نظر شما با وجود تمام دلایل منطقی رد خواهد شد. در هر دو صورت باید بدانید که مالک اثر شخص دیگری است.“

 

از این جهت این موضوع را مطرح کردم که بحث میکس جدای از علم، یک امر بسیار سلیقه ای است. همواره به دوستان خود این موضوع را گوش زد کرده ام که در کار میکس 20 درصد علم و آگاهی وجود دارد و 80 درصد مابقی سلیقه است.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در email