دانلود پکیج ویژه به همراه 65 درصد تخفیف + یک ساعت کلاس رفع اشکال رایگان

من را در اینستاگرام و یوتیوب دنبال کنید.

صفر تا صد میکس وکال

در این پست به بررسی میکس وکال از صفر تا صد پرداختم. سعی کردم مطالب را به گونه ای عنوان کنم تا هم خلاصه باشند و هم مفید و کارآمد. به یاد داشته باشید که این مطالب و اعداد ذکر شده در حالت کلی عنوان شده است بنابراین باید با توجه به ژانر و جنس وکال تان آنها را قدری تغییر دهید.

نکته قابل توجه دیگر این است که محدوده فرکانسی اصلی وکال میدرنج است بنابراین سعی کنید این محدوده را در فضای میکس خلوت نگاه دارید تا لاین وکال بتواند به درستی در جای خود قرار گیرد.

 

1. ابتدا سعی کنید لاین وکال را تمیز کرده و تمامی بخش های اضافی آن را حذف کنید. سپس با دقت تلاش کنید که یک اتومیشن مناسب برای آن تنظیم کرده به طوری که تعادل میان بخش های کم حجم و پر حجم برقرار شود. لازم به ذکر است که بعد از هر مرحله باید مجدد به این مرحله بازگردید و مجددا لاین را بررسی کنید.

 

2. اکنون نوبت اکولایز اصلاحی است. در این مرحله تلاش کنید فرکانس های اضافی و مخرب را کنترل کنید. فرکانس 40هرتز به قبل را cut کنید. اگر صدا جعبه ای به گوش میرسید محدوده 350 تا 600 هرتز را قدری کاهش دهید. محدوده 5 تا 8 هرتز را به منظور کنترل فرکانس های گوش خراش قدری کاهش دهید.

 

3. در مرحله سوم سراغ کمپرس میرویم. از آنجایی که در این مرحله به دنبال کنترل داینامیک رنج هستیم پس باید کمپرسور را به گونه ای تنظیم کنید تا بیش از حد سیگنال را کمپرس نکند و کمپرسی نرم داشته باشید. کار را با ratio 1:4، Attack و Release سریع شروع کنید و به دنبال 2 تا 3 دسیبل گین ریداکشن باشید.

 

4. سپس با استفاده از پلاگین De-esser شدت حروف س، ش، ت و پ را کنترل کنید چرا که فرکانس های این حروف بسیار آزار دهنده خواهد بود و از طرفی هنگام استفاده از ریورب و دیلی رزونانس ناخوشایندی به جای میگذارد.

 

5. حال زمان اکولایز خلاقانه است. در این مرحله سعی کنید برخی از فرکانس های مهم را قدری افزایش دهید تا وکال جلوه بیشتری داشته باشد. محدوده 1 تا 4 کیلوهرتز بدنه وکال است. محدوده 10 تا 20 کیلوهرتز به وکال شفافیت میدهد. اگر به گرمای بیشتر نیاز بود محدوده 100 تا 300 هرتز را قدری افزایش دهید.

 

6. در این مرحله بنابر نیاز و سلیقه میتوانید برای رنگ آمیزی بیشتر از پلاگین ساتوریشن استفاده کنید فقط به خاطر داشته باشید که تنظیمات را به گونه ای انجام دهید تا مقدار ساتوریشن اعمال شده بیش از حد نباشد.

 

7. اکنون بعد از انجام تمامی مراحل قبل نوبت به ریورب و دیلی میرسد. نکته قابل ذکر این است که این پلاگین ها را روی لاین Send قرار داده تا بتوانید آنها را اکولایز کنید تا کثیفی و آلودگی های ایجاد شده توسط این دو پلاگین وارد میکس شما نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در email