دانلود پکیج ویژه به همراه 65 درصد تخفیف + یک ساعت کلاس رفع اشکال رایگان

من را در اینستاگرام و یوتیوب دنبال کنید.

همه چیز درباره اکولایز

اولین و پرتکرار ترین مشکل اکولایز است. تقریبا تمامی افرادی که کار میکس و مسترینگ را آغاز میکنند از ابتدا با این مشکل مواجه هستند و ذهن و زمانشان بسیار درگیر این موضوع است. در این پست سعی کردم به صورت کامل این پردازش را معرفی کنم و عنوان کنم که چگونه باید اکولایز را انجام داد.

میتوانم به شما اطمینان کامل دهم که اکولایز چیزی بیشتر از مطالبی که در اسلایدها عنوان شد نیست و درست زمانی که به طور دقیق این مطالب را درک کنید میتوانید مانند که مهندس صدای حرفه ای هر سیگنالی را اکولایز کنید.

 

اما فراموش نکنید تنها و تنها کلید موفقیت در این مسیر تمرین، تمرین و تمرین است.

 

اکولایز یکی از شناخته شده ترین و پرکاربردترین نوع پردازش روی سیگنال است که توسط آن میتوانید صدای تک تک فرکانس ها از 10 هرتز تا 30 کیلوهرتز را افزایش یا کاهش دهید. اکولایز را میتوان به دو دسته اصلاحی و خلاقانه تقسیم کرد.

 

در اکولایز اصلاحی هدف حذف و اصلاح فرکانس های آزاردهنده و مزاحم است. در اکولایز خلاقانه هدف تغییر فرکانس ها به منظور تغییر شخصیت، تقویت فرکانس های بدنه، ایجاد حس بیشتر مانند گرما، درخشندگی، قدرت و . . . است.

 

گستره فرکانسی را میتوان به سه بخش اصلی Bass, Midrange, High تقسیم کرد که هرکدام از آنها نیز به بخش های کوچکتر تقسیم میشوند.

 

نکته بسیار بسیار مهم در هنگام اکولایز این است که اگر قصد اصلاح یک سیگنال را دارید ابتدا فرکانس های مزاحم را حذف کنید. اما اگر قصد تغییر دارید فرکانس های مورد نظر را افزایش دهید. محدوده حذف را بسیار باریک انتخاب کنید ولی هنگام افزایش محدوده بیشتری را درنظر بگیرید.

 

اگر قصد اصلاح سیگنال را دارید به صورت Solo آن را اکولایز کنید اما برای تغییر و اکولایز خلاقانه حتما به همراه دیگر سیگنال ها لاین را گوش کرده و اقدام به پردازش کنید.

 

همراه به یاد داشته باشید که افزایش یا کاهش بیش از اندازه در هنگام اکولایز میتواند بسیار خطرناک باشد پس ابتدا با تمرین گوش های خود را برای درک تغییرات کوچک آماده کنید سپس اقدام به استفاده از این نوع پردازش کنید.

 

به یاد داشته باشید که همیشه و در همه موارد و برای تمامی سیگنال ها نیازی به تغییر بیش از اندازه نیست. شاید تنها اصلاح در یک یا دو فرکانس مشکل شما را به کلی برطرف کند.

 

برای انجام کار ابتدا فرکانس بدنه سیگنال را پیدا کنید. سپس فرکانس های مزاحم و آزاردهنده را شناسایی کرده و آنها را کنترل یا حذف کنید. اکنون برای فعالیت بهتر سیگنال در محدوده بنده و مشخص آن، فرکانس اصلی بدنه را قدری افزایش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در email